Gelecek için de önemli bir şampiyonaydı

Bodrum açıklarında yapılan ve son iki dünya şampiyonasını kazanan ekibin de katıldığı 2019 Dragon Açık Türkiye Şampiyonası, 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak ülkemiz için önemli ve renkli görüntülere sahne olan başarılı bir organizasyon oldu.

Dragon Sonbahar Serisinin 3. ayağı kapsamında “Dragon Türkiye Şampiyonası” ve “Dragon Açık Türkiye Şampiyonası” yapıldı. Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Dragon Sınıf Komitesi’nin Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ev sahipliğinde düzenlediği ve 12 ekibin katıldığı yarışlarda renkli görüntüler oluştu.

2019 Dragon Türkiye Şampiyonu “Elif”

Bodrum açıklarında yapılan 9 yarış sonunda “Elif” isimli teknenin Azat Baykal, Arda Baykal ve Sercan Büyüksöylemez’den oluşan ekibi 42 puanla Türkiye Şampiyonu oldu. İkinciliği ise “Fresh Gale” teknesi ekibi Ali Tezdiker, Şenkar Öztüzün ve Erim Balsarı, üçüncülüğü de “Champagne” teknesiyle Ali Doğaner, Atıler Bağcı ve Babür Tüzer’den oluşan ekip elde etti.

“2019 Dragon Açık Türkiye Şampiyonas”’nda ise birinciliği “Provezza Dragon” teknesiyle Andy Beadsworth, Simon Fry ve Ahmet Edip Ediboğlu, ikinciliği “Therapie” teknesiyle Mike Budd, Tim Tavinor ve John Greenwood, üçüncülüğü “Drake” teknesiyle Martin Payne, Graham Price ve İbrahim Bilen kazandı.

Yarışlarda, bu sınıfta ilgili yayın yapan, uluslararası haberlere yer verilen dergi için de çekimler yapıldı. Bu arada dragon sınıfında iki senede bir yapılan dünya şampiyonasında, “TUR 1212” yelken numaralı “Provezza Dragon” teknesi ile 2017’de ve bu yıl olmak üzere büyük kupa peş peşe iki kez Türkiye’ye gelmişti.

Bu arada dragon sınıfında iki senede bir yapılan dünya şampiyonasında, “TUR 1212” yelken numaralı “Provezza Dragon” teknesi ile 2017’de ve bu yıl olmak üzere büyük kupa peş peşe iki kez Türkiye’ye gelmişti.

Bodrum’daki organizasyonun renkli görüntülere sahne olmasını yanı sıra başarılı geçmesi, katılımcıları memnun etti. Öte yandan Bodrum, Uluslararası Dragon Birliği’nin (IDA) 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’nın Türkiye’de yapılmasına karar vermesinin ardından dragon sınıfı yarışçıların dikkatini daha çok çekmişti.

Farklı ülkelerden yelkencilerin çeşitli yarışlara katılmak ve kamp yapmak için geldiği Bodrum’un, 2021 Optimist Dünya Şampiyonası’nın ardından 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’na da ev sahipliği yapacağının açıklanması, yelken sporunun tanıtımına ve dolayısıyla turizm faaliyetlerine katkı sağladığının bir göstergesi oldu.