Bodrum’da turizm sezonunu uzamasına katkı sağlayacak bir organizasyon daha

Deniz, kum, güneş ve eğlence turizmi ile öne çıkan Bodrum’da, yıllardır konuşulan ancak lafta kalan “12 ay turizm” konusunda, ilçedeki sportif faaliyetler umut oluyor.

İklim şartları ve doğası, yelken, bisiklet, atletizm ve motor sporları başta olmak üzere çeşitli spor dallarında yarışma ve çeşitli etkinlikleri içeren organizasyonlar düzenlenmesine imkan sağlayan Bodrum, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir yarışmaya ev sahipliği yaptı.
Üç günü kapsayan “Bodrum Enduro Dağ Bisikleti Yarışları”nın son etabı, otel içerisinde hazırlanan parkurda gerçekleştirildi.
Bodrum Dağ Bisikleti Spor Kulübünün (BODASK) düzenlediği organizasyonda sporcular ilk iki günü, Çamlık Mahallesi’ndeki ormanlık alandaki antrenman ve yarış programıyla geçirdi. Almanya, Yunanistan, Macaristan ve Bulgaristan’dan da sporcuların katıldığı yarışların son günü ise dikkati çeken bir parkurda yapıldı.
Suni engellerle zorluk derecesi artırılan parkurdaki yarış, otelin otoparkından başladı. Birer dakika arayla start alan bisikletçilerin, otelin lobisinden geçip odaların önündeki yolda ilerlemesi, deniz manzaralı alanlardan ve havuz kenarından geçerek merdiven inip çıkmaları doyumsuz bir seyir zevki oluşturdu.
BODASK, ödül töreniyle sona eren organizasyon ile bir ilki gerçekleştirirken, Bodrum’da sezonu uzatacak alternatif turizm faaliyetlerine bir seçenek daha kazandırmış oldu.
BODASK Başkanı Ali Sonay, yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla beraber bir ilk imza atarak böyle bir organizasyonu başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yarışma heyecanına eğlenceyi de katan “Bodrum Enduro Dağ Bisikleti Yarışları”nı devam ettirip daha geniş kitlelere ulaşmak istediklerini belirten Sonay, “Ege ve Akdeniz bölgemizde kış mevsimi de dahil olmak üzere yapılabilecek bu tür organizasyonlar, turizmimize önemli katkılar sunacaktır. Bisiklet turizminde kat edecek çok yolumuz var. Bisiklet turizmi, biraz gayret edersek bölgemiz ve ülkemiz için katma değer oluşturacak bir turizm faaliyeti çeşidi olacaktır. Biz bu inançla, Bisiklet Federasyonumuz, Muğla Valiliğimiz, yerel yönetimlerimizin ve sporun yanında olan firmalarımızın da desteğiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Bodrum Enduro Dağ Bisikleti Yarışları sonuçlar

Erkekler genel klasmanda birinciliği Macar uyruklu Attila Gerely elde ederken, Emir Melik Peker ikinci, Orkan Ege Ürer de üçüncü oldu. Bu isimler 19-34 yaş kategorisinde de aynı dereceleri elde etti.
Kadınlarda ise Ada Ilgaz Öztortop’un birinci, Sibel Öçal Berk ikinci Binnur Özyılmaz da üçüncü oldu.
Farklı yaş kategorilerinde de madalya verilen yarışlarda, 13-18 yaş kategorisinde Baran Arbak, Eren Özsarı ve Kerim Berke Savaş ilk üçü oluşturdu.
35-44 yaş kategorisinde Mustafa Özyılmaz birinci, Kerem Yıldırım ikinci, Gökmen Binici de üçüncü oldu.
45 yaş üstünde ise Selim Şenok birinci, Altan Çiçek ikinci, Alöan sporcu Sebastian Maiero üçüncü oldu.