“Balıkçı yeniden Bodrum’da”

Bodrum Deniz Müzesi, “Halikarnas Balıkçısı” mahlaslı yazar, şair, ressam Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın gelecek kuşaklara da tanıtılması amacıyla düz yazı yarışması düzenledi.

Müzenin “8 Ay, 8 Okul, 8 Kitap” projesi kapsamında düzenlenen ve Bodrum genelindeki ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayan yarışmanın ana başlığının ise “Balıkçı 130 Yaşında/Yeniden Bodrum’da” olarak belirlendiği kaydedildi.

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen yarışmanın içeriğiyle ilgili müzeden yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bodrum’a ilk kez 35 yaşındayken ayak basan Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın sonraki yaşamında kendisini Bodrum’a adamış ve zengin birikimiyle çok değerli katkılarda bulunduğu biliniyor. Bu katkıların ne kadar korunduğu ve hangi yönlere evrildiği ise sorgulanması gereken bir konudur. Bu bağlamda öğrencilerden, Halikarnas Balıkçısı’nın 2020 yılında yeniden aramıza döndüğünü düşlemeleri ve Balıkçı’nın gözüyle Bodrum’un dünü, bugünü ve geleceği arasındaki olumlu ya da olumsuz gelişmeleri yorumlayan metinler yazmaları beklenmektedir. Metinler düzyazının sorgulamaya ve araştırmaya yönelik türlerinde (deneme, makale, eleştiri, inceleme, röportaj, köşe yazısı) olmalıdır.”

Son başvuru tarihi 1 Nisan 2020 olarak duyurulan yarışmanın sonuçları 13 Nisan’da açıklanacak ve ödüllerini Kabaağaçlı’nın 130’uncu doğum günü nedeniyle 17 Nisan Balıkçı’yı anma etkinliğinde alacak. Yarışmada ortaokul ve liseden 3’er öğrenciye başarı ödülü verilecek. Başarı ödülleri ise bisiklet, kırtasiye malzemesi hediye seti, müzenin mağazasından hediye seti ve yelken kursundan oluşuyor. Ayrıca, tüm katılımcılar, belirlenecek tarihte Bodrum Okul Gemisi ile günlük geziye katılma hakkına sahip olacak.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi için https://bodrumdenizmuzesi.org/duyurular/ adresi ziyaret edilebilir.