Op. Dr. Turgut: “Acil servislerde yoğunluk oluşturmayın”

Yüksek İhtisas Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkan Op Dr Ahmet Tuncay Turgut, vatandaşları, kendilerinde koronavirüs hastalığı bulunup bulunmadığını anlamak için acil servislere başvurup yoğunluk oluşturmamaları konusunda uyardı.

Gün içinde Habertürk televizyonunda Okan Ateş’e telekonferans sistemi ile canlı yayın konuğu olan Muğlalı Op Dr. Turgut, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgından korunmada dikkat edilecek genel kuralların yaygın bir şekilde, başta basın yayın organları olmak üzere anlatıldığını anımsattı.

Turgut, salgından korunmada izolasyon, başta elleri yıkamak olmak üzere hijyen kuralları ile zorunlu hallerde dışarıya çıkıldığında sosyal mesafeye uyulması gerektiğine dikkati çekti. Aşı ve ilaç çalışmalarının tüm hızı ile devam ettiğini ifade eden Op. Dr. Turgut, bugünlerde önceliğimizi korunma önlemlerine vermek zorunda olduğumuzu vurguladı.

Yurt dışında bir tıp dergisinin yayınında, koronavirüs hastalarının bazılarının hastaneye başvuran kişiler olduğuna yer verdiğini söyleyen Turgut, “Koronavirüs hastalığı bulunan hastaların ve henüz bu hastalığa yakalanmamış kişilerin hastanelerde bir arada bulunma olasılığının en yüksek olduğu acil servislerde çok dikkatli olmak gereklidir. Vatandaşlarımız, hastaneye gitmelerini zorunlu hale getiren nefes darlığı, düşmeyen ateş gibi şikayetleri bulunmadığı sürece, sadece kendilerinde koronavirüs hastalığı bulunup bulunmadığını anlamak için acil servislere başvurmamalıdır.”dedi.

NOT: Türkiye’de vaka görülmesinin ardından kimi şikayetlerine bağlı olarak tedirginlik yaşayan vatandaşlar için, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Korona Danışma Hattı, “Alo 184” üzerinden hizmet vermeye başlamıştı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili bilgilendirmede bulunulan danışma hattı, bu tedirginlik ve şikayetlere yönelik hizmet veriyor.