Hazreti Mevlana 749. Vuslat Yıl Dönümünde anıldı

Bodrum Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında, Medeniyetler Arası Sema Topluluğu tarafından Hazreti Mevlana’nın Hakk’a yürüyüşünün 749’uncu yıl dönümü dolayısıyla Şeb-i Arus programı gerçekleştirildi.

Mevlana’nın ölüm yıldönümünde başta Konya olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde “düğün gecesi” anlamına gelen Şeb-i Arûs törenleri düzenlenirken, Bodrum’da da Mevlana, Hakk’a vuslatının (sevgiliye kavuşma) 749. yıl dönümünde etkinliklerle anıldı.
Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’ndeki etkinlikte, semazenlerin Gülbank duasının ardından Sema törenine yapıldı. Çok sayıda davetli semazenleri hayranlıkla izledi.

Törende konuşan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Mevlana’nın sevgi ve hoşgörülü bir kişilik olduğuna dikkati çekti.
Yurt “Mevlana Celaleddin-i Rumi, bu toprakları manevi anlamda zenginleştiren, sevgi ve hoşgörü kültürünün tohumlarını ekerek zor günlerde önümüzü aydınlatan bir insanlık feneri olmuştur. İnsanın düşünce ve duygu donanımını değiştirecek güçlü eserler bırakan Mevlana’nın, 66 yıllık hayatındaki öğretileri, bugün de insanlığa rehber olmakta ve yol göstermektedir. Farklı dil, din ve ırktan insanların bir arada yaşadığı Bodrum’da, hoşgörünün ve birleştirici bir yönetim anlayışının gayreti içinde olduk. Toplumun her kesimini kucaklayan, barışın, sevginin dilinden vazgeçmeyen Mevlana Hazretlerini vuslatının 749. yılında rahmetle anıyorum.” dedi.