CHP’li büyükşehir belediye başkanları toplantısı Bodrum’da yapıldı

CHP’li büyükşehir belediye başkanları “Pandemi, turizm ve deprem” konusunda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bodrum’da düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Çiftlik Mahallesi’ndeki bir otelde gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İstanbul, İzmir, Adana’dan sonra dördüncüsü düzenlenen toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Muğla’nın yerleşik nüfusunun 1 milyon, yazlık nüfusunun ise milyona yaklaşan bir şehir olduğunu söyleyen Gürün, “Bilinenin aksine sadece turizm değil aynı zamanda tarım kenti. Nüfusunun yüzde 55’i kırsalda yaşayan, bereketli topraklara, başat ürünlere sahip bir şehir. Toprağımıza, yerli tohumumuza sahip çıkıyoruz, köylümüzü, kooperatiflerimizi destekliyoruz. Çünkü ülkemizin geleceğinin tarım olduğunu biliyoruz.” dedi.

Ankara’da alınan imarla ilgili, madenle ilgili bir kararın kendileri işle paylaşılmadığını, değiştirilen ve çıkarılan yasalarla hizmet etmelerinin engellemeye çalışıldığını öne süren Gürün şunları söyledi:
“Tüm engellemelere rağmen bizler halkımızın emrindeyiz. Kimseyle kavgamız yok. Toplantılarımızın amacı ortak akıl, işbirliği, dertleşme ve çözüm üretme, çünkü sorunlarımız ortak. Vatandaşlarımız ‘Gökdelen siyaseti’ yerini ‘gönül siyaseti’ istiyor. Bu toplantıların amacı bu, her eve nasıl girebiliriz, her vatandaşımıza nasıl ulaşabiliriz, her yüzde gülümseme, gönülde nasıl umut olabilirizi konuşuyoruz.”

Açılış konuşmasının ardından basına kapalı gerçekleşen toplantının arrdından Gürün, ortak basın açıklamasını yaptı.

Salgın konusunda tüm kurum ve kuruluşların ortak paydada buluşması zorunlu olduğunu, bilgiyi ve karar alma süreçlerini paylaşmadan başarıya ulaşmak mümkün olmadığını söyleyen Gürün, “Topyekün mücadele yöntemi benimsenmeli, vaka sayıları il il, ilçe ilçe açıklanmalı, il hıfzıssıhha kurulları gerekli olduğu dönemlerde il, ilçe geçişlerini kapatabilmeli, karantina altına alabilmelidir. Açıklanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri yanında, iller kendi başlarına da kararlar alarak uygulayabilmeli, il pandemi kurulu üyesi olan büyükşehir belediye başkanları parti ayrımı gözetmeksizin düzenli olarak bilgilendirilmelidir.” diye konuştu.

Nisan ve mayıs ayının turizm sezonu için önemli olduğunu işaret ederek aşılamanın hızlandırılması gerektiğini ifade eden Gürün, deprem konusunda da, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ının deprem bölgeleri üzerinde yaşadığını ifade etti.

Şehirlerin depreme bilimsel ölçütlerle hazır hale getirilmesi gerektiğini ifade den Gürün, açıklamasında şu sözlere yer verdi.

“Sağlam temeller üzerine kurulu şehirler inşa etmek, kentsel dönüşümleri tamamlamak, şehirleri tehlikeye atan ütopik hayallerden vazgeçip bir an önce tedbirleri hayata geçirmek elimizdedir. İlgili bütün kurum ve kuruluşların katılımıyla şehirlerimizi hızla depreme dayanaklı hale getirmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, devrimleri ile yolumuzu aydınlattığı Türkiye Cumhuriyeti’nde, onun rehberliğinde yürümeye ve ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Hükümet ve yerel yönetimler el ele verip vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıran, güzelleştiren hizmetleri birlikte hayata geçirmeliyiz. Belediyelerimiz kimin hangi partiye oy verdiğine bakmaksızın, her vatandaşa ulaşmak için var güçleri ile çalışıyor. Aynı hassasiyeti hükümetin de göstermesini bekliyor, parti, şehir, isim ayrımı yapmadan tüm yerel yönetimlere eşit ve adil davranmasını istiyoruz.”